PN-PT08:00-20:00SO08:00-14:00ZADZWOŃ DO NAS+48 535 154 731

Terapia uzależnień


Tempo życia, stres i nadmiar obowiązków prowadzi do różnych uzależnień i nałogów. Chcemy wierzyć, że pomaga nam to łatwiej żyć i łagodzi często stresujące sytuacje. Uciekamy w nałogi, aby uciec od życia i problemów, które pomimo że wydają się nam nie do przeskoczenia, można rozwiązać dużo prościej niż ucieczką w nałóg.

Nasze życie zamiast się poprawić znacznie się pogarsza, co niestety czasami dostrzegamy za późno. Uzależnienia często zaburzają zdrową ocenę rzeczywistości i swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie dlatego warto postarać się o szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.Jak leczyć uzależnienia ?


KROK 1 | diagnoza

Wiele osób w dzisiejszym społeczeństwie pije alkohol bądź zażywa inne substancje psychoaktywne. W stwierdzeniu czy ktoś już ma problem, czy jeszcze nie, pomaga profesjonalna diagnoza, która trwa 1-2h podczas indywidualnej sesji psychoterapeutycznej.

KROK 2 | detoks

Kolejny ważny etap to przejście przez tak zwany detox, służy między innymi do opanowania impulsu napicia się lub zażycia. Jest to odtrucie organizmu z substancji psychoaktywnych, które trwa od 3-14 dni.

KROK 3 | podstawowa terapia uzależnień

Trwa 4, 6 lub 8 tygodni, w zależności od determinacji i zaangażowania klienta. Na tym etapie osoba uzależniona uczy się rozpoznawać i radzić sobie z głodem, emocjami, stresem. Uczy się asertywności, poprawia samoocenę, rozpoznaje sygnały ostrzegawcze nawrotu oraz tworzy plan na wyjście z Ośrodka.

KROK 4 | pogłębiona terapia uzależnień

Spotkania indywidualne z terapeutą trwające 1h raz w tygodniu, na których osoba uzależniona podejmuje pracę nad osobistymi problemami, tworzy swój system wartości, weryfikuje wiedzę i umiejętności zdobyte na podstawowym etapie terapii.

KROK 5 | terapia dla rodzin osób uzależnionych

Grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych pozwala pogodzić się z obecnym stanem osoby uzależnionej i przekonaniem, że leczenie uzależnienia w ośrodku to najlepsze możliwe rozwiązanie, które pozwoli wrócić do normalnego życia w małżeństwie i rodzinie. Grupa przeznaczone jest również dla dzieci osób uzależnionych, spotkania trwają 2h dwa razy w miesiącu.Jak rozpoznać uzależnienie ?


  1. Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia, brania narkotyków, leków, zachowań seksualnych lub grania – tzw. głód.

  2. Problemy z kontrolowaniem zachowań: trudności w unikaniu rozpoczęcia zachowań uzależnionych, trudności w ich zakończeniu, trudności w ograniczaniu, podejmowanie prób powstrzymywania się i powroty do zachowań uzależnionych nawet po długotrwałym okresie abstynencji.

  3. Fizjologiczne dolegliwości po ograniczeniu lub przerwaniu zachowań uzależnionych, takie jak drżenie, nadciśnienie, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, niepokój, omamy, majaczenie (objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego) albo używanie substancji w celu złagodzenia tych dolegliwości (,,klinowanie”).

  4. Zmieniona, najczęściej zwiększona, tolerancja, czyli potrzeba spożywania większych dawek, podbijanie stawek lub zwiększenie częstotliwości zachowań uzależnionych dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.

  5. Zaniedbywanie innych sposobów spędzania wolnego czasu i swoich zainteresowań – koncentracja życia wokół uzależnienia.

  6. Picie, branie lub granie, mimo że osoba uzależniona jest świadoma szkód powodowanych przez uzależnienie (zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych, kłopoty z prawem, itp.)

Pojawienie się przynajmniej trzech objawów w ciągu ostatniego roku świadczy o uzależnieniu i wymaga natychmiastowej pomocy terapeutycznej!


Podczas terapii uzależnienia pacjent może dokonać szeregu zmian niezbędnych do utrzymania trzeźwości. Powinny one dotyczyć zarówno zachowań, postaw, przekonań, przyzwyczajeń jak i relacji międzyludzkich, sposobów reagowania, przeżywania i myślenia. Dzięki terapii uzależnień może także uwierzyć, że możliwe jest życie bez używek. Podczas terapii uzależnień alkoholik, narkoman zdobywa wiedzę na temat uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencji i wpływu na wszystkie sfery życia. Terapia uzależnień ma na celu również wzmocnienie motywacji do trzeźwienia i przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie.

Terapia uzależnienia pozwala na uporządkowanie i wypracowanie radzenia sobie we wszystkich istotnych sferach życia: życie uczuciowe, duchowe, relacje z ludźmi, zdrowie. Tego typu postępowanie zatrzymuje postęp choroby i sprawia, że jakość życia osoby uzależnionej znacznie się poprawia.

Copyright by KAAR-MED 2021. All rights reserved.