Nasze życie zamiast się poprawić znacznie się pogarsza, co niestety czasami dostrzegamy za późno. Uzależnienia często zaburzają zdrową ocenę rzeczywistości i swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie dlatego warto postarać się o szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.
Wiele osób w dzisiejszym społeczeństwie pije alkohol bądź zażywa inne substancje psychoaktywne. W stwierdzeniu czy ktoś już ma problem, czy jeszcze nie, pomaga profesjonalna diagnoza, która trwa 1-2h podczas indywidualnej sesji psychoterapeutycznej.
Kolejny ważny etap to przejście przez tak zwany detox, służy między innymi do opanowania impulsu napicia się lub zażycia. Jest to odtrucie organizmu z substancji psychoaktywnych, które trwa od 3-14 dni.
Trwa 4, 6 lub 8 tygodni, w zależności od determinacji i zaangażowania klienta. Na tym etapie osoba uzależniona uczy się rozpoznawać i radzić sobie z głodem, emocjami, stresem. Uczy się asertywności, poprawia samoocenę, rozpoznaje sygnały ostrzegawcze nawrotu oraz tworzy plan na wyjście z Ośrodka.
Spotkania indywidualne z terapeutą trwające 1h raz w tygodniu, na których osoba uzależniona podejmuje pracę nad osobistymi problemami, tworzy swój system wartości, weryfikuje wiedzę i umiejętności zdobyte na podstawowym etapie terapii.
Grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych pozwala pogodzić się z obecnym stanem osoby uzależnionej i przekonaniem, że leczenie uzależnienia w ośrodku to najlepsze możliwe rozwiązanie, które pozwoli wrócić do normalnego życia w małżeństwie i rodzinie. Grupa przeznaczone jest również dla dzieci osób uzależnionych, spotkania trwają 2h dwa razy w miesiącu.
Podczas terapii uzależnienia pacjent może dokonać szeregu zmian niezbędnych do utrzymania trzeźwości. Powinny one dotyczyć zarówno zachowań, postaw, przekonań, przyzwyczajeń jak i relacji międzyludzkich, sposobów reagowania, przeżywania i myślenia. Dzięki terapii uzależnień może także uwierzyć, że możliwe jest życie bez używek. Podczas terapii uzależnień alkoholik, narkoman zdobywa wiedzę na temat uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencji i wpływu na wszystkie sfery życia. Terapia uzależnień ma na celu również wzmocnienie motywacji do trzeźwienia i przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie.
Terapia uzależnienia pozwala na uporządkowanie i wypracowanie radzenia sobie we wszystkich istotnych sferach życia: życie uczuciowe, duchowe, relacje z ludźmi, zdrowie. Tego typu postępowanie zatrzymuje postęp choroby i sprawia, że jakość życia osoby uzależnionej znacznie się poprawia.